Szombaton érheti el a Földet a nem régen észlelt, X-osztályú napkitörés
Létezik egy rendszer, ami szerint az ezzel foglalkozó szakemberek osztályozzák a napkitöréseket. A viharok közül a C-s kategóriába esők gyengének számítanak, az M-esek a közepes szintet ütik meg, míg az X-esek a leginkább erőteljesek.
Mit tudhatunk eddig a mostani napkitörésről?
Az Egyesült Államokban állomásozó Űridőjárás-előrejelző Központ, amelynek a rövid neve SWPC, a korábbi október 11-eit követően, egy X1-es osztályzással ellátott, erősnek mondható napkitörésre lett figyelmes október 28-án, a csütörtöki napon.
Dél-Amerika környékén ez már akkor megmutatkozott abban, miszerint rádióhullámos zavarokkal találták szemben magukat az emberek. A kitörésnek azonban egy második hulláma is meg fog érkezni a szombati, vagy a vasárnapi nap folyamán. A Földet ekkor elérő töltött részecskék geomágneses vihart okozhatnak.
Mik lehetnek a következmények?
A sarki fény is felerősödhet, amennyiben ez a kitörés a Földet veszi célba, valamint zavart okozhat mind a műholdas, mind pedig a rádiós kommunikációban.
Hogyha ilyen esemény megy végbe a világűrben, s a kitörés az erősebb besorolásba tartozik, abban az esetben a töltött részecskék 1 millió km/h-s sebességgel lökődnek ki, ezek pár napon belül képesek elérni bolygónkat.
A múltban már akadtak gondok a napkitörésekkel, például 1859-ből a nevezetes Carrington-esemény is ezekhez köthető, ekkor ugyanis elnémultak a távíróvonalak az Egyesült Államok és Európa közt.
2019 decemberében vette kezdetét a Nap 25. naptevékenységi ciklusa, a naptevékenységnek az erőssége változik, méghozzá 11 éves periódusokban.