A Vénusz vizsgálata a NASA tervei között szerepel

A Vénusz, Naprendszerünk legforróbb bolygója

Nővérünk a Naprendszerben? 

Manapság a Vénusz olyan veszedelmes, hogy a felszínén az eső azon nyomban leolvasztaná a húst a csontról, a fa és a gázolaj egy pillanat alatt lángra kapna, a nyomás pedig olyan hihetetlenül erős, amitől rögtön összeroppanna egy modernkori tengeralattjáró. Nem egy édeni hely. A levegő összetétele miatt még a szagok sem lehetnek kellemesek, a „friss levegő” itt a rohadt tojásokra emlékeztetne. Ez a groteszkség azonban nem biztos, hogy mindig jelen volt a planétán, manapság a tudósok azt feltételezik, hogy a Vénuszon egykor óceánok lehettek, talán az élet kialakulásához szükséges körülmények is adottak voltak. Évmilliókkal ezelőtt ez lehetett egy teljesen más világ, s megkockáztatható az, miszerint a Naprendszerünkben két kék bolygó is körtáncot járt a központi csillagunkon. Amíg az élet a Földön gyarapodott és fejlődött, úgy a Vénuszon az üvegházhatás akkora mértékűre emelkedett, ami nagyban hozzájárult a mai rémképének létrejöttéhez. Azonban az sem teljesen biztos, hogy a Vénusz elrettentő példája annak, hogyan tudnak az események rossz irányba fordulni, meglehet, az itt végbement folyamatok a természetes lefolyásai a dolgoknak a Földhöz hasonlatos planétákon. Nem sokára több bizonyíték kerülhet a NASA kezébe. 

A robottrió útnak indítása 

Az elkövetkezendő tíz évben a NASA három felszínvizsgáló gépezetet indít útjára, hogy vizsgálódjanak a Vénusz felszínén, többek között kísérletet tegyenek az egykori, esetlegesen létező óceánok felfedezésére, valamint azoknak élettartamára. Tanulmányozni fogják a bolygó belsejét, adatokat gyűjtenek arról, hogy az aktív vulkanizmus valóban jelen van-e még a Vénuszon? A több információval a kezünkben, az emberiség még inkább közel kerülhet a nagy kérdés megfejtésére, miszerint lehetséges volna-e az adott eszközökkel az ehhez hasonló bolygók benépesítése valamikor a jövőben? Stephen Kane, aki a Kaliforniai Egyetem professzora, úgy véli, a Vénusz kulcsfontosságú lehet az élehetővé tevés kérdésében, hiszen a nővérbolygónk kitűnő példa arra, mitől válhat egy bolygó az élet fennmaradásának ellenségéve. Természetesen ezek a robotok nem tudnak mindenre választ adni, továbbra is rengeteg rejtély övezi majd a Vénuszt, ráadásul a sikerességük kétséges. Az embertelen körülményeket igencsak nehéz átvészelni a gépeknek. A tudósok azonban tesztek segítségével törekednek arra, hogy olyan eszközöket alkossanak, melyek hosszabb távon is működőképesek tudnak maradni a felszínen, technológiai újításoknak köszönhetően ellenállóbak lehetnek az elemek támadásaival szemben. Talán elérkezik majd az a nap, amikor asztronauták csizmájának talpa érintheti a forró nővérünk talaját. 
 

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket