Számok játéka
Nem csupán a tizenharmadikára eső péntektől rettegnek az emberek. A 13-as szám már önmagában is különcnek, pontosabban szerencsétlennek számít. A számmisztika szerint egy szabálytalan, rendellenes szám, például pontosan ennyi boszorkányra van szükség egy rituális kör megformálásához.
A 13 már jóval Jézus ideje előtt is egy kis népszerűségnek örvendő szám volt. Mivel a 12 a történelem során mindig is a teljesség száma volt, a 13 egyfajta különcként szerepelt mellette.
12 hónap egy évben, 12 isten az Olümposzon, 12 izraeli törzs, 12 apostol – a lista végtelen. Az óra is újra kezdi a számolást 12 után.
Sok helyen a mai napig kulturális alapon félnek a tizenháromtól. Nyugati országok esetén gyakran hiába keressük a 13. emeletet, házszámot vagy szobát.
Nem tanácsos egyszerre tizenhárom embernek együtt étkeznie egy asztalnál. A babona szerint az első személy, aki feláll onnan hatalmas szerencsétlenségre számíthat. Az Egyesült Államok hajdani elnöke, Theodore Roosevelt is hitt ebben, ráadásul péntek tizenharmadikán sosem utazott.
Feljegyzett tragédiák
1976-ban egy Daz Baxter nevű new yorki lakos annyira tartott a rettegett naptól, hogy úgy döntött, inkább reggeltől estig az ágyában maradt. Sajnos pontosan ekkor szakadt be alatta a padló, amibe belehalt.
2010-ben egy 13 éves suffolki fiúba ezen a bizonyos napon csapott bele a villám, 13:13-kor.
A 90-es évek elején a buszsofőr Bob Renphreyvel annyi szerencsétlenség történt, hogy ő is inkább egyész napot az ágy biztonságában töltötte. Korábban a férfi összetört négy autót, beleesett egy folyóba és ki is rúgták. Bizony, mindez olyan napokon történt, amikor péntek 13-ra esett.
2009-ben a Fűrész-film alapján megalkotott hullámvasút már az első működési napján tönkre ment. A szerkezetet Thorpe Parkban mutatták be, de technikai okok miatt azonnal le kellett állítaniuk. Aki ismeri a filmet, az biztosan tudja, hogy ez nagyon morbid egybeesés.