Szóval mindkét fél számára jó megoldás ez, nem beszélve arról, hogy az idős lakókat megnyugvással tölti el, hogy néhány szobányira fiatalok is laknak. Ez számukra egyfajta állandóságot, biztonságot és egyben egy kis újdonságot is jelent. Ez pedig egyértelműen jó hatással van mind a pszichikai, mind a fizikai állapotukra.
Az egyik hallgató, Jordi elmesélte, hogy számára a demencia tüneteit a legnehezebb feldolgozni. Azt nyilatkozta, hogy nincs szívszorítóbb annál, amikor újra és újra el kell magyarázni valakinek, hogy szerettei már nincsenek köztünk. „Igyekszem minél nyugodtabban elmondani nekik, hogy mi a valóság, aztán megnyugtatni őket.”
Annie Middelburg, 84 éves hölgy pedig arról nyilatkozott, hogy neki milyen tapasztalata van a fiatalokkal. Nagy örömmel mesélte, hogy nagyon élvezi Jurrien Mentink társaságát. Jurrien a sörpong rejtelmeibe is beavatta Annie-t, amiről izgatottan mesélt nekünk.
A legjobb ebben az egész rendszerben, hogy egyáltalán nem erőltetett és pontos szabályokkal megszabott viszony alakul ki a lakók között. A fiatalok és az idősek is élik az életüket és a mindennapjaikat. Csupán, mind két generáció hatással van egymásra és szerencsére jó hatással. Rengeteg újdonságot tapasztalnak meg a lakók.
Gyakoriak a wellness estek, amikor melegfürdőt vesznek a hölgyek és csodás manikűrrel is megajándékozzák őket. A művészetekre is nagy hangsúlyt fektetnek, de egy kis csavarral természetesen. Az otthonban készült egy graffiti műhely is, amely egy nagyon izgalmas újdonság az idősebbek számára.
Látva a Deventerben elért sikereket, 2012 óta egyre több idősek otthona csatlakozott ehhez a fajta „életmódhoz” Hollandiaszerte, sőt már más Európai országok is bekapcsolódtak. Remélem, hogy magyarország sem marad el majd nagyon és hamarosan hazánkban is lesz ilyen lehetősége a diákoknak.
A lényeg, hogy mindenki boldog legyen, és hogy segítsük egymást!
Fotók: pinterest