Nem kell megijedni, ha valakit alvajáráson kapunk. Nincs bizonyíték arra, hogy maradandó károsodást okozhatnánk azoknak, akiket éjszakai sétájuk közepén ébresztünk fel. Sokak szerint stroke, szívroham fenyegeti az ilyenkor felébresztett személyeket. Valójában azonban leginkább csak pillanatnyi összezavarodás és ijedtség veszélyezteti az alvajárókat.
Sokkal több bajt okozhatnak az alvajárók, ha tudatlan állapotban császkálnak fel-alá a lakásban. Előfordulhat azonban, hogy olyan álom játszódik le az alvajáró személy fejében, ami közben nem lenne túl biztonságos felébreszteni. Ha tehetjük, próbáljuk visszaterelgetni őket az ágyba.
A leejtett étel 5 másodpercig megmenthető
Hisszük-e vagy sem, de az úgynevezett „5 másodperces szabályt” már többször is letesztelték. Az eredmény azonban nem meglepő: az összeszedett baktériumok száma nem attól függ, hogy mennyi időt tölt az adott étel a földön, hanem hogy milyen jellegű ételről van szó, és hogy milyen felületre pottyant le.
Például egy szelet sonka lényegesen nedvesebb, mint egy kenyérdarabka, ez által pedig több mikroszkopikus szennyeződést képes összeszedni. Ugyan ez a helyzet a padlóval – a sima, egyenes felületű csempe felületén több baktérium található, míg a szőnyegeken vagy fából készült padlókon ezek mélyebbre férkőzhetnek.
A baktériumok hetekig képesek életben maradni a padlón, szóval ha leejtünk rá valamit, akkor azok azonnal rátapadhatnak. Szóval ha legközelebb valami leesik, és pár másodpercen belül felkapjuk és elfogyasztjuk, akkor nem a sebességünknek köszönhető, hogy nem betegszünk meg, hanem az immunrendszerünknek, illetve a rendszeres takarításnak!