Néha bizony a klasszikus szigor (természetesen soha nem erőszakos formában) a leghatékonyabb megoldás. A digitális függőség kialakulása elkerülhető, illetve, ha időben észleljük az árulkodó jeleket, akkor akár vissza is fordítható. Ehhez azonban figyelmesnek és türelmesnek kell lennünk gyermekünk érdekében. A következő dolgok segíthetnek ilyen esetben:
- Amennyire csak lehetséges, ne adjunk a kezükbe okostelefont, tabletet, vagy egyéb eszközt legalább 10 éves korig – 10 évesen ugyanis a gyerekek agya eléggé fejlett ahhoz, hogy impulzusaikat és a digitális forrásból származó behatásokat kezelni tudják.
- Ha a gyermeknél már mutatkoznak a korábban említett jelek, a legjobb megoldás a digitális eszközök teljes megvonása – vannak, akik szerint a fokozatos leszoktatás a megfelelő módszer. Azonban ez nem így van. Ahogyan a drogoknál is, digitális függőség esetén is azonnal és teljesen meg kell szüntetni a hozzáférést a forráshoz. Eleinte biztosan számíthatunk elváltozásokra gyermekünk viselkedésében, de idővel hozzászoknak majd, hogy nem játszhatnak a szóban forgó eszközökkel. Szerencsére a gyerekek könnyebben kigyógyulnak a digitális függőségből, mint a legtöbb felnőtt a kábítószerezésből.
- Ha úgy érezzük, hogy a gyermek már erőszakosan követeli a játékokat, forduljunk szakértőhöz – kellemetlen lehet ugyan, de előfordulhat, hogy ez a megoldás. A rehabilitációs folyamat itt sem különbözik a droggal kapcsolatos esetektől.
Sok szülő szerint az efféle digitális szerkezetek elengedhetetlenek a mai világban a tanuláshoz és a világ megismeréséhez. A szakértők szerint azonban éppen ellenkezőleg, a hagyományos módszerek sokkal hatékonyabbak és biztonságosabbak. Felfedezés, keresgélés, kíváncsiság, játék más gyerekekkel, olvasás, stb. Ezek a tevékenységek az agy mellett a test és lélek fejlesztésében is segítenek, amit egy okostelefon nem adhat meg, sőt, akár ronthat is a helyzeten.
Tanulság: a jóból is megárt a sok! Oszd meg másokkal is, hogy minél többen tudják, van megoldás a digitális függőségre!