10 tanács: Így készíts bombasztikus fotókat egy egyszerű okostelefonnal

Okostelefonnal fotózás tippek

7. Ismerd meg a harmadolás szabályát

A harmadolás szabálya talán a legalapvetőbb kompozíciós technika. Lényege, hogy egy képet 9 egyenlő négyzetre osztasz azzal, hogy két függőleges és két vízszintes vonalat is végighúzol a képen. Ez a legtöbb okostelefonban beépített funkció, habár más és más nevekkel található meg a beállítások között (pl. „Rácsvonalak megjelenítése”, stb.)

 

Képzeld tehát el, hogy ezzel a 2-2 vonallal 9 részre osztod azt, amit a kamera előnézete mutat (lehetőleg kapcsold is be ezt a funkciót). Próbáld úgy komponálni a képeidet, hogy a legérdekesebb dolgok (pl. egy modell szeme) valamelyik két vonal metszéspontjára kerüljenek. Ha valami nagyobb a képen, akkor az egyik vonal mentén helyezd el, de próbáld használni a metszéspontokat is.

 

Ha ezt megtanulod, rögtön látni fogod, hogy mennyivel jobban tud kinézni egy kép, ha például egy modellt nem pont középre, hanem valamelyik metszéspontra helyezel a fényképezéskor.

 

8. Sötétben próbáld valamivel megtámasztani a telefont

Sötét körülmények között a telefon fényképezője képtelen több ideig gyűjteni a fényt egy-egy képhez, hogy megfelelően látszódjanak rajta a dolgok. Ezért van az, hogy sötétben sok elmosódott telefonos kép készül, ha az ember nem használ vakut (ami nem a legjobb a telefonokon), és kézben próbálja megtartani a készüléket.

 

Ha azonban leteszed valahová a telefont, és megtámasztod, akkor ez a stabil felület segít, hogy ne mozogjon fényképezés közben. Ettől képeid élesebbek lesznek, habár ha valami vagy valaki a kamera előtt mozog, akkor az ugyan úgy elmosódik majd (ilyenkor már vakura lehet szükség).

 

9. Próbálj ki több alkalmazást

A gyári fényképező alkalmazás manapság minden telefonon meglehetősen jól működik (és általában ezek készítik a legjobb minőségű képeket is, technikai okokból), de érdemes lehet kipróbálni néhány harmadik féltől származó, népszerű appot is, amik esetleg extra funkciókat is kínálnak a gyáriak mellett.

Ilyen népszerű alkalmazások a VSCO, a Snapseed, az Instagram, a Flickr, és a Lightroom is, amelyek Android és iOS készülékekre is elérhetők.

 

10. Szerezz jobb okostelefont

Habár az elmúlt évek során a csúcstechnológiás okostelefonok kamerái nem sokat változtak (a legtöbbe csak több megapixel került, aminek nincs értelme ilyen kis képérzékelők esetében), továbbra is van különbség a különböző árkategóriás készülékek között. Ha tehát igazán komolyan szeretnél ezzel foglalkozni, ruházz be egy új, csúcskategóriás iPhone, Samsung, vagy Google Pixel telefonra, amik igazán jó képeket készítenek majd (legalább is az olcsóbb kategóriákhoz képest).
 

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket