A gránátok biztosítótűje foggal is kihúzható
Az egyik klasszikus filmes „menőcsávó” mozdulat. Ezzel csupán egy apró probléma van. Ha valóban ráharapunk egy biztosítótűre, és megpróbáljuk kihúzni, a fogunknak valószínűleg előbb mondhatunk búcsút, mint a gránátnak. Nem véletlenül van a nevében „biztosító” kifejezés – mennyire lenne biztonságos, ha foggal is ki lehetne húzni?
Az aszteroida mezők sűrűek
Ki ne emlékezne a klasszikus Csillagok Háborúja trilógia egyik legizgalmasabb jelenetére? Nincs az a harcedzett mesterpilóta, aki képes lenne egy sűrű aszteroida mezőben biztonságosan manőverezni… csak éppen annyi a bibi, hogy valójában az ilyen „sziklatengerek” sokkal ritkábbak, mint amilyennek mutatják őket a filmekben – természetesen az izgalmasabb jelenetek érdekében. Igazából több kilométernyi hely van az aszteroidák között.
Az űrcsaták hangosak
Maradjunk még egy kicsit az űrben, mert nagyon érdekes és – a filmeknek köszönhetően – félreértett hely. Hallottuk már biztosan, hogy az űrcsaták hangosabbak, mint a legnagyobb háborúk bármilyen bolygó felszínén. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy mivel az űrben nem igazán van levegő, így hiányzik az a közeg, amiben a hanghullámok terjednének. Valójában minden űrcsata teljesen hangtalan. Bónusz tény: nagyobb robbanásokat sem láthatnánk, csak legfeljebb egy rövid villanást – zéró oxigén = zéró tűz.
Egy ragadozó azonnal rád támad, ha megzavarod evés közben
Teljesen logikátlan. Hacsak nem támadsz rájuk vagy nem veszélyezteted a nyugalmukat egyéb módon, egy vacsorázó ragadozó nem fogja otthagyni a zsákmányát, hogy utánad szaladhasson. Ha az étteremben eléd tesznek egy háromfogásos vacsorát, akkor nyugodtan elfogyasztod azt, vagy inkább üldözni kezded a pincért, akinél csak egy kosár kenyér van?
Persze meg kell említenünk azokat a filmeket is, amelyek próbálnak a lehető legvalóságosabban bemutatni hétköznapi, vagy éppen tudományos-fantasztikus jelenségeket. Azonban ezek a tévhitek sokkal elterjedtebbek, hiszen a legtöbb film a hatáskeltés érdekében szándékosan alkalmazza őket.