A második világháború egyik legfontosabb alakja egy hétköznapi farmer volt

A németek meg voltak elégedve a férfi munkájával, ezért nem próbáltak több kémet küldeni Londonba. A náciknak küldött több mint 300 levelében valós, ámde jelentéktelen katonai adatok voltak, vagy jelentős, de késleltetett jelentések, időnként pedig csupán kitalációból állt a levelek tartalma. A németek között „Arabel” álnéven vált ismerté. A kódfejtéssel kapcsolatos információit átadta a brit hírszerzésnek.

 

1944 elején a nácik úgy gondolták, hogy egy nagyméretű brit invázió van készülőben, ezért megüzenték Pujolnak, hogy derítsen ki többet az ellenség terveiről. A kém 1944 januárjától kezdve fél éven keresztül több mint 500 rádióüzenetet küldött a németeknek, hogy félreinformálja őket az 1944 június 6-n történő „D-Nap” részleteiről. Három nappal a normandiai partraszállás után Pujol újabb jelentést küldött a náciknak, miszerint a britek hatalmas létszámmal készülnek újabb invázióra. A hír magához Adolf Hitlerhez is eljutott, a megtévesztés pedig ismét bevált. A britek felfújható gumitankokkal és hamis rádióbeszélgetésekkel támasztották alá a kitalált jelentést.

 

Hogy mi lett Pujol munkásságának eredménye? Olyasmit kapott, amit csak nagyon kevesen a háború után!

Ajánlatkérés

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Ismerje meg tájékoztatónkat arról, hogy milyen sütiket